Su Kaçağı Testi Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Su Kaçağı Testi

 

Su kaçağı nedir?

Bir kuyudan ya da kaynaktan alınan suyun her yapıya temiz olarak ulaştırılıp pis suyun boşaltılması ve kullanılan pis suyun dışarı atılması için gereken boru hatlarına sıhhi tesisat adı verilir. Bu boru hatlarında çeşitli nedenlerle oluşan çatlaklar, delikler ya da boruların eklem yerlerindeki deformasyondan dolayı suyun sızmasına da su kaçağı denir.

Su kaçağı testi nedir?

Atık su tesisat boruları döşendikten sonra, borunun üzeri kapatılmadan önce, atık su tesisatı muhtemel sızıntılara karşı test edilir. Böylece sıhhi tesisatın güvenirliği kontrol edilir. Aşağıda detaylandıracağımız bu sürece su kaçağı testi denir.

Su kaçağı testi nasıl yapılır?

Pis su tesisatına bağlı boruların kaçak testi su ve duman olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir.

Su kaçağı testi için tapa

Su kaçağı testi için tapa

Duman ile su kaçağı testi

Yağlı veya katranlı kağıt gibi uzun süre duman çıkarabilen maddeler özel bir yer içinde yakılır ve bir hava üfleyici cihaz ile meydana gelen duman tesisata gönderilir.

Bu test esnasında boru ağızlarının kapatılması önem arz eder. Çünkü boru ağızları kapatıldığı zaman olası çatlaklardan duman ve koku geleceği için, su kaçağı ihtimali olan noktalar kolayca tespit edilir.

Suyla su kaçağı testi

Uygulaması uzun süren ve duman testine kıyasla daha zor olan su testi en etkili tekniktir. Zorluğu şuradan kaynaklanır:

  1. Kolon borularının tümünün testini bir defada yapabilmek için ilgili kat borularının kapatılması gerekir.
  2. Daire içinde gerçekleşen su testinde de, su tesisat borularının bölümlere ayrılması ve her katın ayrı ayrı test edilmesi gerekir.

Her iki alan için de test esnasında boru bölümleri 1,5 metre yüksekliğinde su ile doldurulur. Su basıncının 1,5 mSS olmasına özen gösterilir ve 30 dakika boyunca su kaçağı olup olmadığı gözlemlenir.

Unutmayın, Türkiye’nin her noktasında 7/24 hizmet veren Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek su kaçağı sorununuzu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır. @Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

Su kaçağı tespiti kategorimize gidebilir ya da Su Tesisatı Kaçak Bulma Cihazları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.