Su Kaçağı Nasıl Bulunur? | Tur Assist

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Özellikle eski binalarda sıkça görülen su kaçağı, kişilere hem maddi hem de manevi zarar veren tesisat problemlerinden biridir. Kaçaklar gider hatlarından dökülen kirli ve temiz suların borular aracılığı ile kanala tahliyesi sırasında, boruların yüksek basınç sonucu patlaması ile oluşabileceği gibi, kimi zaman da tesisat sistemlerini üreten firmanın hatalı ya da hasarlı ürün göndermesi ile de gerçekleşebilir. Geçmişte fayansları kırarak, kaçağın bulunduğu alana ciddi zararlar vererek bulunan ve onarılan su kaçağı günümüzde teknolojinin de sağladığı imkanlarla çok daha kolay, hasarsız ve ekonomik bir şekilde tespit edilebilir.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağı nasıl bulunur?

1 .Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespit etme

Akustik dinleme cihazı daha çok temiz su kaçaklarını tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir. Eğer evde su kaçağı olduğundan şüpheleniliyorsa öncelikle dairenin ana su vanasını kapatmak gerekir. Eğer vana kapanmasına rağmen hala su sayacı dönüyorsa bu, su kaçağı olduğuna işarettir. Bu durumda alanında uzman bir tesisatçı ya da tesisat ekibi çağrılarak, elektronik cihazlar ile kaçağın kesin tespiti sağlanmalıdır.

Gelen ekip de kaçak olduğunu netleştirdikten sonra manometre aracılığı ile su basıncı kontrol edilir. Eğer manometre değerleri düşükse kaçak akustik dinleme cihazı ile dinlenmeye başlanır. Dinleme sonucu eğer kaçağın küçük bir çatlaktan sızıntı şeklinde olduğu anlaşılırsa temiz su tesisatının basıncı 10 bara kadar artırılabilir. Basınç arttıkça kaçağın şiddeti de artacaktır, bu sayede kaçak olan bölge rahatça tespit edilir. Ardından kaçağın olduğu bölge açılarak onarımı yapılır ve problem giderilir.

2.Kameralı görüntüleme cihazlarıyla su kaçağı tespit etme

Temiz su tesisatlarında su kaçağı oluşabileceği gibi atık su tesisatı borularında da kaçak meydana gelebilir. Çatlak ya da boruların ek yerlerinde oluşan su sızıntıları olarak meydana gelen pimaş hatlarındaki su kaçakları, akustik cihaz ile dinlenemez, bu yüzden bu kaçakların tespitinde kameralı görüntüleme yöntemi kullanılır. Kameralı cihaz tuvalet ya da lavabo girişinden sokularak pimaş borusuna sürülür. Cihazın ucunda bir led aydınlatma bulunur, bu aydınlatma sayesinde pimaş borularının içi rahatça izlenebilir. Kamera borular içerisinde ilerledikçe görüntüler yansır ve kaçağın nereden kaynaklandığı, borularda oluşan hasarlar, yağlanmalar tespit edilir. Tespit edilen alanda bulunan borular tamamen değiştirilerek bölgenin onarımı yapılır.

Unutmayın, Türkiye’nin her noktasında 7/24 hizmet veren Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek su kaçağı sorununuzu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır. @Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden de inceleyebilirsiniz.

Su kaçağı Tespiti kategorimize gidebilir ya da Su Kaçağı Belirtileri hakkındaki yazımızı inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: