Su Kaçağı Nasıl Önlenir? | Tur Assist

Su Kaçağı Nasıl Önlenir?

Tesisatlarda meydana gelen su kaçakları, genellikle kalitesiz ve dayanıksız boru kullanımından kaynaklanan çatlama ya da delinmeler sonucu meydana gelir. Çoğu zaman önemsiz görülerek göz ardı edilen su kaçakları ilerleyen süreçlerde çok ciddi problemlere yol açabilir. Bunun önüne geçebilmek için su kaçağının nereden kaynaklandığı tespit edilmeli ve kaçak türüne uygun onarım işlemi uygulanmalıdır.

Su Kaçağı Nasıl Önlenir

Su Kaçağı Nasıl Önlenir?

Su kaçağı nasıl tespit edilir?

Su kaçağını önlemek için öncelikle kaçak olan yerin tespiti yapılmalıdır. Su kaçağı tespiti, binanın nemlilik oranı, su faturaları, zemin ya da duvarda yüzey kontrolleri gibi yöntemlerle anlaşılabilse de kaçak noktası net olarak tespit edilemez. Bu yüzden profesyonel destek alınarak tesisat hasar görmeden sorunun net olarak belirlenmesi gerekir. Su kaçağını tespit edebilmek için genellikle akustik cihazlar veya kameralı görüntüleme sistemleri kullanılır. Bu yöntemler sayesinde kaçağın tam olarak nerede ve ne büyüklükte olduğu tespit edilerek tamirat aşamasına geçilir.

Su kaçağı nasıl önlenir?

Su kaçağı borularda meydana gelmiş ise;

Su kaçağı tamirat işlemleri problemin türüne göre gerçekleşir. Eğer problem PVC boruların aşırı sıcak alması, darbe ya da don gibi etkenlerle karşılaşması sonucu oluşmuşsa bu durumda çatlayan boru tespit edilir ve yenisi ile değiştirilir. Bunun dışında eğer boru ağızlarındaki contalar yıpranarak kaçak yapmaya başladıysa contalar değiştirilerek sorun giderilir.

Su kaçağı dış cepheden kaynaklanıyor ise;

Eğer su sızıntısı dış cepheden kaynaklanıyor ise, binanın dışındaki duvarlara yalıtım yapılmalıdır. Dış cepheye yalıtım yapılması betonun suyu emmesini engeller ve betonun çürümesini önler. Bina çevresine drenaj çekilmesi de toprakta biriken fazla suyun dışarı atılmasını sağlayarak sızıntı sorununu ortadan kaldırmayı sağlar.

Su kaçağı terasta ise;

Su kaçağı kimi zaman da terastan kaynaklanır. Bu gibi durumlarda teras zeminine yalıtım yapılması gerekir. Ancak yalıtım yapılmadan kaplama yapılmamalı, eğer mümkünse fayans ya da mermer yapılmadan önce yalıtım tamamlanmalıdır. Aksi halde su kaçağı problemi sebebiyle yapılan tadilat zarar görür. Terasta oluşan su kaçağı tesisat sisteminden de kaynaklanabilir. Bu yüzden profesyonel destek alınması yerinde olacaktır.

Su kaçağı tavanda ise; 

Tavanda oluşan sızdırmalar genellikle üst katın temiz su hattında, gider hattında ya da kalorifer hattında bir problem olduğunu gösterir. Sorunun kalıcı bir biçimde giderilmesi için profesyonel yardım alınması önem arz eder.

Su kaçağı modern bir biçimde, hızlıca tespit edildikten sonra yapılması gereken şey kaçağın doğru şekilde tamir edilmesi ve sorunun kökten çözülmesidir. Tamir için, kaçak yaşanan yerler mutlaka tekrar tekrar kontrol edilmeli ve işlemler tamamlandıktan sonra da kontrol süreci devam etmelidir.

Unutmayın, Türkiye’nin her noktasında 7/24 hizmet veren Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek su kaçağı sorununuzu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır. @Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden de inceleyebilirsiniz.

Su kaçağı tamiri kategorimize gidebilir ya da Su Kaçağını Gösteren Cihazlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: