Klozetlerdeki Su Kaçağı Nasıl Tamir Edilir? | Tur Assist

Klozetlerdeki Su Kaçağı Nasıl Tamir Edilir?

Klozetlerin, kullanıldıktan sonra temizlenebilmesi için suyu boşaltabilmesini sağlayan küçük su depoları olan rezervuarlar, bakım ve onarımı yapılmadığında zamanla su kaçakları yapabilir. Rezervuarda oluşan su kaçağını önleyebilmek için aşağıdaki malzemeler gereklidir:

  • Ara musluk
  • Rezervuar iç takımı
  • Sert ve ince uçlu nokta
  • Matkap
  • Kurbağacık
  • Kırmızı kalem
  • Tornavida
Klozetlerdeki su kaçağı

Klozetlerdeki su kaçağı

Klozetlerdeki Su Kaçağının Onarımı İçin Takip Edilmesi Gereken İşlem Basamakları

1. Arızalı rezervuarın arıza sebebinin tespit edilmesi gerekir.

2. Rezervuar tesisat bağlantısının ara musluğunun kapatılır, ardından rezervuar içerisindeki su boşaltılır. Rezervuarın üst kapağı dikkatli bir şekilde sökülür.

3. Flatörün üst kapağı çıkartılır: Vana basılarak saat yönünde çevrilir ve üst kapak yerinden çıkartılır. Vana el ile örtülerek, su açılır; birkaç saniye boyunca vananın içerisindeki suyun dışarıya akmasına izin verilir.

4. Floş kapağı kaldırılır, aşınma ya da herhangi bir çatlak olup olmadığını incelenir, eğer bir arıza varsa yenisi ile değiştirilir.

5. Kontra somunu sökülür, rakor ve somunların ezilip hasar görmemesine dikkat edilir.

6. Valf yenisi ile değiştirilir: Somun sökülerek valf yavaş, hafif bir şekilde aşağıya doğru itilir ve kullanılan valf dışarıya doğru çekilir. Eski valf yerine yenisini takılırken borunun montaj esnasında rezervuar yüzeyine temas etmemesine dikkat edilir. İşlem sırasında contaların tam olarak yüzeye oturup oturmadığı kontrol edilir.

7. Taşma borusunun yüksekliği ölçülür: Eğer kendiliğinden meydana gelen bir taşma ya da su kaçağı varsa taşma borusunun boyu kontrol edilir.

8. Vana yüksekliği ayarlanır: Bunun için taşma borusu dikkate alınır (Taşma borusu yüksekliği artı 2.5 cm olmalıdır.)

9. Ayar vidasından ayarlama yapılır. Taşma borusunun su akıtmaması için taşma borusu mesafesi kontrol edilir.

10. Klape kontrol edilir, gerekirse değiştirilir: Eğer akan su sesi gelmiyorsa sineklik değiştirilir. Yeni klape taşma borusuna, zincir kancası ise taşma koluna takılır. Zincir bolluğu 2.5 cm olarak ayarlanır.

11. Kaçak, sızıntı olup olmadığı kontrol edilir.

Unutmayın, Türkiye’nin her noktasında 7/24 hizmet veren Tur Assist güvencesindeki @Home konut yardım paketi, size profesyonel bir tesisatçı göndererek su kaçağı sorununuzu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Üstelik @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik ve su tesisatı arızalarına kadar geniş bir yelpazede sizleri güvence altına alır. @Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden de inceleyebilirsiniz.

Su kaçağı tamiri kategorimize gidebilir ya da Profesyonel Su Kaçağı Tamiri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.