Kırmadan Su Kaçağı Bulma | Tur Assist

Kırmadan Su Kaçağı Bulma

Su kaçakları ve tesisat sisteminde meydana gelen arızalar ev yaşantımızdaki huzurumuza gölge düşüren, komşularımızla aramızı bozan ve bazı durumlarda da faturamıza çok ağır yansıyan problemlerdir. Üstelik tamir sürecinde ortalığın dağılması, duvarların ve zeminin kırılıp hasar alması bu problemlerin cabasıdır.

kırmadan su kaçağı bulma

kırmadan su kaçağı bulma

Günümüzde modern tesisatçılık sistemleri yukarıda belirttiğimiz bu problemleri minimuma indirecek seviyeye geldi. Öyle ki birçok sızıntı problemi en ufak bir yer dahi kırılmadan tamir edilebilir durumda. Ev halkı olarak biz bu rahatlığı çeşitli araç ve cihazlara borçluyuz. Eğer evinizde su kaçağı olduğundan eminseniz ve bir tesisatçı arıyorsanız kullanacağı yöntemleri ve cihazları sorgulamanızda fayda var. Peki kırmadan su kaçağı bulma süreci hangi adımlardan oluşur?

Cihazla, kırmadan su kaçağı bulma

Su kaçağını tespit etmekte kullanılan yaygın cihazlar genel olarak suyun aktığı yeri takip eder ve kaçağın yerini herhangi bir ekran yardımıyla göstermez. Su kaçağını gösteren ekranlar ise bilinenin aksine duvarın arkasını görmeye yaramaz. Tesisat sektöründe su kaçağını tespit etmede 3 tip cihaz kullanılır ve bu cihazlar kullanım yerine göre çeşitli farklılıklar gösterir. Bunlar dinleme cihazı, termal kamera ve pis su kamerası olarak isimlendirilir.

İlk olarak dinleme cihazını ele alacak olursak, bu cihazın su kaçağı bulmada en yaygın kullanılan ekipman olduğu söyleyebiliriz. Bu aygıt sıcak ve soğuk su tesisatındaki kaçağı veya kaçakları bulmada son derece hassastır ve noktasal tespit yapabilir. Bu ekipmanlar diğer cihazlara kıyasla sorunu en hızlı tespit ederler.

kırmadan su kaçağı bulma

kırmadan su kaçağı bulma

Termal kamera ise soğuk su tesisatlarında değil, genel olarak sıcak su boruları için sızıntı tespiti yapar. Ancak çoğu zaman termal kameraları tek başına kullanmak yeterli olmadığından bu kameraları tali bir cihaz olarak sınıflandırabiliriz. Bu ekipmanın genel kullanım amacı kaçağın ana hatlarıyla yerini bulmaktır, sonrasında dinleme cihazı kullanılarak kaçağın yeri noktasal olarak tespit edilir.

Kırmadan su kaçağı bulma sürecinde değineceğimiz son cihaz ise pis su kamerasıdır. Bu kamera tesisatın içine manuel olarak sokulur ve bir ekranla dışarıdan izlenir. Kamera sayesinde tesisattaki kırıklar ve çatlaklar rahatlıkla görünür ve varsa tıkanıklıklar belirlenir.

Evinize çağırdığınız tesisatçıda bu şekilde bir donanım yoksa tamir sürecinde farklı hasarlara karşılaşabilirsiniz.

Tur Assist, Türkiye’de, su tesisatçısı gerektiren yılda ortalama 24.000 olaya anında ve yerinde müdahale etmektedir. Tur Assist, su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

Tur Assist’in nihai tüketicilerin beğenesine sunduğu @Home konut yardım paketi, çilingir hizmetinden güvenlik hizmetine, cam kırılmasından elektrik arızalarının giderilmesine kadar geniş bir yelpazede evinizi ve sizleri güvenceye alır. @Home konut yardım paketlerini www.turassistleyasam.com sitesi üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Kırmadan Su Kaçağı Bulma kategorimizi” inceleyebilirsiniz.